BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

May 13, 2014 at 3:37 pm

Wszyscy święci balują w niebie,

Złoty sypie się kurz,

A ja włóczę się znów bez Ciebie

I do Piekła mam tuż.

Bal wszystkich świętych – Budka Suflera

Nawet ja, laik w sprawach Kościoła, zdaję sobię sprawę z faktu, że jeśli dwóch papieży celebruje kanonizację dwóch papieży to jest to wydarzenie bez pecedensu w historii Kościoła. To, że jeden z nich podczas mszy świętej w 1979 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie wypowiedział pamiętne słowa: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” miało kolosalne znaczenie dla Polski. Spowodowało, że Naród się obudził, że były strajki, że powstała “Solidarność” i że …był możliwy boom rockowy początku lat osiemdziesiątych, który walnie przyczynił się do odzyskania wolności przez Polskę. Gdyby nie kilkanaście miesięcy “festiwalu wolności” być może nie zaistniał by Maanam, Perfect, Republika, TSA czy Lady Pank. Pamiętali o tym muzycy i tuż przed kanonizacją JP II zagrali w tym miejscu wspaniały koncert poświęcony naszemu papieżowi p.t. “Nie lękajcie się iść pod prąd”.

Rock ma dużo wspólnego z etyką chrześcijańską, bo rock to wolność, miłość i prawda a te wartości są fundamentalne.

Podczas koncertu pokazano materiały archiwalne z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Rozpoczęto wykonaniem “Barki”, ulubionej pieśni papieża. Skomponowaną na kanonizację piosenkę “Iść pod prąd” wspólnie wykonali Sebastian Karpiel-Bułecka (Zakopower), Muniek Staszczyk (T.Love), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Wojciech Waglewski (Voo Voo) i Jorgos Skolias. Kasia Kowalska zaśpiewała przejmująco utwór „Modlitwa III. Pozwól mi” i „To co dobre”, Raz Dwa Trzy wykonało „Trudno nie wierzyć w nic” i „Miłość”, a Voo Voo piosenki „Nim stanie się tak” i „Bo Bóg dokopie”. Zakopower wykonał dwa inne ważne utwory: „Boso” oraz „Wolność”. Najbardziej rockowo zaprezentował się T. Love z utworami „Bóg. Tak bardzo chciałbym zostać kumplem twym” oraz wzorowanym na “Sypathy for the Devil” The Rolling Stones – „Lucy phere” – pieśń o kuszeniu przez Szatana. „Pieśń o szczęściu” zaśpiewali Mela Koteluk i Czesław Mozil, utwór „Z wolna słowom” grupa Pectus, a Urszula przypomniała dwie specyficzne piosenki „Wiarę” i „Nadzieję”. Całość przygotował wspaniale Mateusz Pospieszalski – ze słynnej muzycznej rodziny z Częstochowy.

Byłem fanem Jana Pawła II. Uczłowieczył papiestwo, zbliżył Kościół do ludzi. Miał poczucie humoru, pływał w basenie i jeździł na nartach co szokowało mieszkańców Watykanu. Szkoda, że zamiast głosić jego nauki wykorzystuje się jego wizerunek głównie w celach zarobkowych i robią to nawet duchowni.

Darek Malejonek to obecnie jeden z najbardziej znanych polskich muzyków rockowych, który ma odwagę przyznać się do swej wiary w Jezusa Chrystusa. Jego nawrócenie odbiło się szerokim echem zarówno w środowisku muzycznym, jak i poza nim. Odkrycie osobowego Boga radykalnie zmieniło jego życie, sposób widzenia świata, a także treść twórczości. Nieoczekiwane nawrócenie na katolicyzm spotkało też innych znanych muzyków polskiej niezależnej sceny rocko- wej: Tomka Budzyńskiego (Siekiera, Armia), Piotra „Stopy” Żyżelewicza (Armia, VooVoo) i Grzegorza „Dzikiego” (anarchisty związanego przez lata z Armią). O tym nawróceniu jest książka Marcina Jakimowicza pt. “Radykalni”.

JP II przymierza okulary Bono  - wokalisty U2

JP II przymierza okulary Bono – wokalisty U2

Tymczasem walka z Szatanem trwa. 23 kwietnia wystąpił w Toronto w klubie The Opera House polski zespół rockowy Behemoth. Jego lider Adam “Nergal” Darski “potargał” kiedyś podczas koncer tu Biblię za co spotkały go w Polsce nieprzyjemności. Ostania płyta zespołu – “The Satanist” sprzedaje się w USA jak ciepłe bułeczki. Na liście Billboard upla- sowała się na 34 miejscu. Ta sztuka udała się przedtem tylko jednemu polskiemu artyście – Basia (Trzetrzelewska) z płytą “Time and Tide” była na 26 miejscu i to w 1989 r.

Seweryn Reszka

www.perfectrockband.pl