CZTERY MONETY NBP

Apr 29, 2014 at 9:13 pm

Kto by przypuszczał, że tak szacowna instytucja jak Narodowy Bank Polski rozpocznie emisję serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”. Dotychczas ukazały się następujące monety:

w 2009 roku: Czesław Niemen

w 2010 roku: Krzysztof Komeda

w 2011 roku: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski czyli Starsi Panowie

w 2013 roku: Agnieszka OsieckaStarsi Panowie kkomeda_Page_1 historia_pl_muzyki_rozrywkowej

Zastanawiam się jakie były kryteria wyboru. A właściwie co łączy te postaci. Okazuje się, że za sprawą Agnieszki łączy je wiele. Miała burzliwe życie prywatne. Pierwszym jej poważnym partnerem był kultowy pisarz mojego pokolenia Marek Hłasko.

W 1956 roku Osiecka była 21-letnią studentką, działającą w STS-ie, natomiast Hłasko był doskonale znany w całym kraju dzięki sukcesowi zbioru opowiadań “Pierwszy krok w chmurach”. W 1958 wyjechał do Paryża. Do kraju nie wrócił. Spotkali się dopiero – po raz ostatni – w kwietniu 1968 w Los Angeles. Osiecka odbywała wówczas podróż stypendialną po Ameryce. Została jej po Hłasce korespondencja oraz maszyna do pisania, która stała na biurku Osieckiej do końca jej życia.

Była też żoną Wojciecha Frykowskiego, tego samego, który zginął w willi Romana Polańskiego zasztyletowany przez bandę Mansona. Jego syn Bartłomiej – operator filmowy – też zginął od ciosu nożem w tajemniczych okolicznościach w domu córki Andrzeja Wajdy – Karoliny.

Krzysztof Komeda to pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą, potem kultowy Nóż w wodzie, ostatnim zaś również film tego reżysera – Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną “Kołysanką” jako motywem przewodnim. W grudniu 1968 roku gdy wraz z pisarzem Markiem Hłaską wracał pijany do domu, został przez niego nieumyślnie zepchnięty ze skarpy. Komeda upadł i zranił się poważnie w głowę. Stwierdzono krwiaka mózgu. Przewieziony przez żonę Zofię do kraju – zmarł w szpitalu w Warszawie. Hłasko miał wyrzuty sumie- nia. Obarczał się winą za śmierć Kome- dy. Być może to było przyczyną jego nagłej śmierci w 1969 r.

Agnieszka związana też była z jednym ze Starszych Panów – Jeremim Przyborą choć związek ten ukrywano w największej tajemnicy. Za zgodą Agaty Passent, córki Osieckiej, i Konstantego Przybory, syna Jeremiego, opublikowano listy z lat 1964-1966 tej pary związanej głębokim uczuciem. Agnieszka nie była grzeczną dziewczynką. Zostawiła kiedyś na przykład mężą z małą córką za granicą i wróciła do Warszawy aby słuchać jazzu i pić wódkę w doborowym towarzystwie. Ale napisała tyle pięknych piosenek, że chyba jej wszyscy to wybaczyli. Ja na pewno.

Czesław Niemen urodził się w Polsce w 1939 roku ale potem został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich, które stały się częścią ZSRRR. Poznałem kilkadziesiąt osób które z nim współpracowały. Nikt nigdy o nim złego słowa nie powiedział. Dla mnie był niezwykle odważnym artystą, tym bardziej, że przyszło mu działać w ponurych czasach komuny. W pełni zasłużył na to aby uwiecznić go na monetach.

Kto następny? Urbaniak, Stańko, Grechuta, Nalepa?

Seweryn Reszka

www.perfectrockband.pl