Historia pewnej piosenki

Mar 25, 2014 at 3:40 pm

W latach 70. i 80. nie było tabloidów i talk-show. Prywatne życie gwiazd estrady było owiane mgiełką tajemnicy, podawane z ust do ust raczej w formie plotki niż informacji. Po latach jednak pewne sprawy wypływają na wierzch, a to za sprawą tabloidów czy plotkarskich portali internetowych. Bohaterów tej historii wszystkich znam i lubię.

Majkę Jeżowską poznałem w 1984 r. Przyjechała po kilku latach pobytu w USA i przywiozła męża, Toma Logana – prawdziwego amerykańskiego gitarzystę! Była pierwszą Polką, której teledysk wyemitowano w amerykańskiej MTV. Kolega Toma, początkujący filmowiec, miał pomysł na śmieszny teledysk. Dopiero zaczynało się je kręcić na świecie. Tom napisał piosenkę – pastisz „Rats on the Budget”. Ten odlotowy klip wygrał pierwszy międzynaro- dowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, w jury siedzieli Rolling Stonesi! Zostaliśmy ze Zbyszkiem zaproszeni aby doradzić jaką piosenkę ma Majka zaśpiewać na festiwalu w Opolu. Ja wybrałem typową amerykańską balladę, dramatyczną, przepiękną. Majka zaśpiewała jednak coś innego. Piosenkę „A ja wolę moją mamę” Marek Niedźwiecki puszczał na kultowej dziś liście przebojów Trójki. Śpiewała ją cała Polska.

***

Krysia Prońko – wiadomo – najlepsza polska wokalistka, obok Urszuli Dudziak i Ewy Bem. Jej przeboje zachwycają do dziś. “Jesteś lekiem na całe zło”, “Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, “Deszcz w Cisnej” czy “Psalm stojących w kolejce” z Kolędy Nocki. Zorganizowałem tu kilka jej koncertów 2003 r.

***

Janusz Koman – pianista, kompozytor i aranżer. Zaczynał w latach 60. w najbardziej wtedy popularnym zespole Czerwono-Czarni. W latach 1972–1985 prowadził Koman Band na wzór i podobieństwo “Blood, Sweat & Tears” z rozbudowaną sekcją “dęciaków” czyli trąb, puzonów, saksofonów itp. Pogodny, lubiący dobrą zabawę i towarzystwo.

***

Co łączy te trzy postaci? Znalazłem na internecie. “Mężem Krystyny Prońko był Janusz Koman. Mimo, że obydwoje byli artystami, to wiedli spokojne życie i nic nie zwiastowało zbliżającej się katastrofy. A ta pojawiła się wraz z Majką, kiedy przyszła gwiazda zjawiła się w domu swojej wykładowczyni. Komanowi szybko wpadła w oko młoda, piękna dziewczyna. Jeżowska również wykazywała zainteresowanie starszym od siebie muzykiem. Gdy Prońko zauważyła co dzieje się za jej plecami, szybko wycofała się z toksycznego trójkąta i rozwiodła z niewiernym mężem. Majka i Koman wzięli szybki ślub, panna młoda miała zaledwie dwadzieścia lat. Ich szczęście nie trwało jednak długo: szybko pojawiły się plotki o tym, że były mąż Prońko znęca się nad piosenkarką”.

***

Po latach panie się spotkały i wspólnie nagrały piosenkę “On nie kochał nas!” Tak więc kiedy w oficjalnej biografi Majki czytamy informacje: “Artystka ukończyła Wydział Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Krystyny Prońko.” to za tym kryje się dramat trzech osób.

K_Pronko-1 Koman Majka Jeżowskal